THE OFFICIAL SITE OF
Christian Brothers Academy Athletics


TWO BOATS WIN AT GARDEN STATE ROWING CHAMPIONSHIPS

Two Boats Win at Garden State Rowing Championships

STAFF

CBA Athletics | 5/4/2022

Christian Brothers Academy Crew brought home plenty of podium finishes at the 2022 Garden State Championships in Camden.

The impressive day was led by a pair of winning boats: the Senior 4 and the Junior 4.

The Senior 4 boat of Matt Welch, Joe DiBernardo, Henry DiVita, Jack Amyout, and coxswain Paul Lasko put up at time of 5:06.37, four seconds better than runner-up Mainland High School. The Senior 4 boat handily won their semifinal race by six seconds over Seton Hall Prep to advance to the championship race.

The Junior 4 boat of Hayden Friend, Andrew Vieth, James Larrabee, Charles Avery, and coxswain Ryan Daniels dominated their race, winning by nearly 20 seconds over second place Montclair.

On top of that, three more CBA boats received medals when the day was done.

The Senior 4x boat of Nick Tapinis, Costa Demetriades, Ethan Wilson and Shane Gazdus finished a strong second in their race.

The Junior 8 boat of Anthony Tapinis, Matt Taylor, Seamus Laffin, Edward Lee, Nicholas Alekshun, Harrison Stastney, Ethan Dilascio, Chris Matuch, and coxswain Thomas Bubnowski were also second, just 0.7 seconds out of first place.

Finally, the Junior 4x boat of Malcolm Ferguson, James Penczak, Ryan McGuire and Tim McGuinness was a third place finisher.

The Colts will now look ahead to the Philadelphia City Championships on May 7, followed by the annual Stotesbury Regatta on May 20.

FULL RESULTS:

12. Mens Jr. 4+ Final (1st Place)
Friend
A. Vieth
Larrabee
Avery
Daniels (Coxswain)

16. Mens Sr. 4+ Final (1st Place)
Welch
Dibernardo
DiVita
Amyot
Lasko (Coxswain)

14. Mens Jr. 8+ Final (2nd Place)
A. Tapinis
Taylor
Laffin
Lee
Alekshun
Stastney
Dilascio
Matuch
Bubnowski (Coxswain)

26. Mens Jr. 4x Final (3rd Place)
Ferguson
Penczak
McGuire
McGuiness

28. Mens Sr. 4x Final (2nd Place)
N. Tapinis
Demetriades
Wilson
Gazdus

32. Mens HS Freshmen 8+ Final (4th Place)
Hackel
Madpak
Keavey
Feeney
McMahon
Blasucci
Donato
W.Vieth
Burke (Coxswain)

36. Novice 4+
Angelo
Neville
Carton
Brennan
Anderson (Coxswain)
PRIVACY POLICY | © 2022 MASCOT MEDIA, LLC